Skip to content
خانه » بوتاکس » نکات مهم و عوارض بوتاکس صورت

نکات مهم و عوارض بوتاکس صورت

مراقبت های بعد از بوتاکس

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه: 5 دقیقه
0
(0)

بوتولیسم یک بیماری فلج کننده جدی و نادر است که به وسیله سم حاصل از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم ایجاد می‌شود. سه نوع عمده بوتولیسم عبارتند از: بوتولیسم غذایی که با خوردن غذاهای حاوی سم ایجاد می‌شود. بوتولیسم زخم که حاصل عفونی شدن زخم با باکتری کلستریدیوم بوتولینم است. بوتولیسم نوزادان که با مصرف ذرات حاوی باکتری ایجاد می‌شود. امروز در این مقاله درباره‌ی تزریق بوتاکس و مراقبت بعد از بوتاکس را برای شما بگوییم و با ما همراه باشید!

بوتاکس چیست؟

سم بوتولینوم (Botulinum toxin) که با نام تجاری بوتاکس (Botox) در ایران معروف است از سم باکتری کلستریدیوم تهیه و برای فلج موقت عضلات تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس پرطرفدارترین عمل زیبایی است که بدون نیاز به جراحی انجام می‌شود. پژوهشگران گفته‌اند بوتاکس ممکن است خاصیت ضد سرطانی داشته باشد.

تولید کننده‌های بوتاکس

در ایالات متحده آمریکا کمپانی آلرگان (Allergan) با نام تجاری بوتاکس (BOTOX) تولید کننده سم بوتولینیوم می‌باشد که هم استفاده درمانی و هم استفاده زیبایی دارد. شرکت آلمانی آمریکایی مرز (Merz) با نام تجاری زاُمین (XEOMIN)؛ شرکت کره‌ای (جنوبی) مدی تاکس (Medy-Tox) با نام تجاری نورونکس (NEURONOX) و شرکت فرانسوی ایپسن (Ipsen) هم با نام تجاری دیسپورت (DYSPORT) از تولید کننده‌های اصلی بوتولینیوم می‌باشند. چند کمپانی داروسازی دیگر در برنامه تحقیق و توسعه خود در حال سرمایه‌گذاری روی این محصول می‌باشند.

مراقبت های بعد از بوتاکس

کاربرد Botox

 • رفع چین و چروک صورت
 • درمان موقت خط‌های قسمت فوقانی صورت و پیشانی
 • درمان خطوط اطراف لب، لبخند لثه‌ای، خطوط ماریونت و بالا بردن نوک‌بینی و خطوط خرگوش در بینی
 • پیشانی و ابرو برای درمان خطوط افقی پیشانی، خطوط اخم و اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی مشهور است مورد استفاده قرار می‌گیرد. (این خطوط بر اثر هیجانات مختلفی از قبیل خشم، تعجب و خنده ایجاد می‌شوند و در نتیجه اشعه ماوراء بنفش عمیق‌تر و ماندگارتر می‌شوند.)
 • درمان لوچی، بلفارواسپاسم، میگرن مزمن و دیستونی (محل تزریق بوتاکس برای درمان میگرن در نواحی مختلف پوست سر می‌باشد و معمولاً بر اساس منطقه‌ای از سر که بیشترین احساس درد را دارد انجام می‌شود.)

خصوصیات Botox

 • برای بالا بردن ابرو به روش غیر‌جراحی توصیه می‌شود.
 • در صورت عمیق بودن خطوط باید از سایر درمان‌ها استفاده شود.
 • در درمان خطوط پیشانی و اخم (بین ابروها) و اطراف چشم توصیه می‌شود.
 • باعث ایجاد ظاهری جوان‌تر بدون نیاز به زمان استراحت یا بستری شدن دارد.
 • برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای پیشگیری از چروک بعد از ۲۵ سالگی و برای درمان چروک سنین بالاتر کاربرد دارد.

مراقبت قبل و بعد از بوتاکس

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌شود و در پایانه‌های عصبی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین – که مسئول انقباض عضلانی است جلوگیری می‌کند.

در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. عدم انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروک‌های پوست روی عضله می‌شود.

معمولاً از یکی دو روز پس از تزریق چین و چروک‌ها به تدریج محو می‌شوند و این اثر بین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد. پس از این مدت اثر بوتاکس کم کم از بین می‌رود و چروک‌ها دو مرتبه ظاهر می‌شوند. در این زمان می‌توان در صورت تمایل تزریق را تکرار کرد.

چه افرادی نباید از روش Botox استفاده کنند؟

 • موارد حاملگی و شیردهی.موارد حاملگی و شیردهی.
 • افراد با نارسایی حاد کلیوی.
 • افراد مصرف کننده وارافارین یا هپارین (ضدانعقادها).
 • بیماری‌های عضلانی مانند میاستنی گراویس، سندرم ایتون لامبرت و ALS.
 • مصرف کننده آمینوگلیکوزید تزریقی مثل جنتامایسین، آمیکاسین می توانند یک هفته بعد از قطع دارو بوتاکس تزریق کنند.

مراقبت های بعد از بوتاکس

مکانیزم اثر Botox در پوست

معمولا زمان ماندگاری بوتاکس بین ۲ تا ۶ ماه در افراد مختلف متفاوت است معمولا اثر بوتاکس از ۲ ساعت بعد از تزریق در بدن فرد آغاز می‌شود ولی نتیجه قابل مشاهده از روز ۵ شروع و تا روز ۲۱ تکمیل می‌شود. (ابتدا عضلات کوچکتر و ضعیف تر و سپس عضلات بزرگتر و قوی‌تر فلج می‌شوند). بوتاکس یک نوع پروتئین حساس به حرارت است. انتقال نامناسب از کارخانه سازنده تا مصرف کننده یا مصرف بعضی داروها یا سیگار باعث کوتاه‌تر شدن تاثیر بوتاکس می‌شود.

مراحل انجام کار

تزریق بوتاکس در مطب به صورت سرپایی انجام می‌‌شود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد. پس از ضدعفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند.

ممکن است در محل تزریق سوزش و قرمزی خفیف ایجاد می‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. بهتر است پس از تزریق تا چند ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید و از مالیدن محل تزریق نیز پرهیز کنید تا بوتاکس کاملاً جذب عضلات محل تزریق شود.

توجه!

نکاتی که قبل و بعد ازتزریق بوتاکس باید رعایت شود باید بدانید که تزریق روشی ساده، بی‌خطر و کار آمد است اما به هر حال یک اقدام تهاجمی است که حتماً باید در شرایط مناسب دسترسی به کمک‌های اولیه و با رعایت اصول استریلیزاسیون انجام شود.

برای پیشگیری از هرگونه عارضه جدی، از تزریق بوتاکس در مکان‌هایی مثل آرایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و مؤسسات زیبایی خودداری کنید و این اقدام را حتماً تحت نظر پزشک انجام دهید.

مراقبت های بعد از بوتاکس

مکانیسم اثر

بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌شود و در انتهای اعصابی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین- که مسئول انقباض عضلانی است- جلوگیری می‌کند، در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد.

توکسین بوتولیسم از ۲ زیر واحد تشکیل شده است. زیر واحد کوچکتر با اثر بر پروتئین‌های SNARE که در اگزوسیتوز نقش دارند مانع از آزاد سازی استیل کولین می‌شوند.

عوارض بوتاکس صورت

از آنجا که بوتاکس عمدتاً جذب عضلات محل تزریق می‌شود و مقادیر بسیار ناچیزی از آن وارد گردش خون می‌گردد، با دوزی که برای بازکردن چروک‌ها به کار می‌رود، تقریباً هیچ عارضه مهمی ایجاد نمی‌کند. البته مثل هر تزریق دیگری ممکن است سوزش و قرمزی خفیفی در محل تزریق ایجاد کند که پس از چند ساعت خودبه‌خود برطرف می‌شود.

به علاوه در برخی از افراد پس از تزریق بوتاکس، سردرد یا تهوع خفیف یا علائم سرماخوردگی ایجاد می‌شود که معمولاً طی ۲ تا ۳ روز بهبود می‌یابد. هر چند تزریق بوتاکس عارضه جسمی مهمی ایجاد نمی‌کند، اما می‌تواند باعث افتادگی پلک، فقدان جلوه عضلات صورت و ایجاد حالت انجماد در افراد شود.

چهره بی‌احساس با تزریق بوتاکس 🙄 متخصصان هشدار داده‌اند که تزریق بوتاکس می‌تواند توانایی جوانان برای نشان دادن احساساتشان از طریق حالات چهره را به شدت محدود کند.

آنها می‌گویند که حالت‌های متفاوت چهره نه تنها بازتاب‌دهنده احساسات هستند بلکه در شکل دادن آنها هم تأثیر دارند و هشدار می‌دهند که پرورش نسلی جوان با «چهره‌های توخالی» می‌تواند مانع از رشد احساسی و اجتماعی در میان این رده سنی شود. بوتاکس ماهیچه‌های بالای صورت و پیشانی به صورت موقت فلج می‌کند و مانع از چین و چروک شدن پوست هنگام اخم کردن یا بالا دادن ابرو می‌شود.

نتیجه گیری

برای تزریق بوتاکس به پزشک و متخصص پوست مراجعه کنید و حتما عوارض و مراقبت های بعد از بوتاکس را از پزشک سوال کنید که چه کار هایی نیاز است انجام دهید. خوشحال می‌شیم تجربیات خود را با ما در این زمینه در قسمت نظرات در میان بگذارید!

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 0 / 5. میزان امتیاز 0

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 1 =