PRP چیست؟

PRP روش نوینی می‌باشد که براساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکت‌های خون، فیبروبلاست‌ها و سایر سلول‌های بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می‌شود. کلاژن نقش بسیار مهمی در حفظ طراوت و جوانی پوست دارد و با سنتز کلاژن جدید، پوست جوانی و زیبایی خود را به تدریج به دست خواهد آورد. چون در روش PRP به غیر از پلاکت خون خودتان از هیچ ماده خارجی استفاده نمی‌شود، ایمن‌ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است.
به علت این که در PRP از تحریک فیبروبلاست‌ها استفاده می‌شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و شما می‌توانید اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده نمائید. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد. توجه داشته باشید که با انجام روش PRP، یک بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی شروع خواهد شده است و این بازسازی حتی تا ماه هجدهم ادامه خواهد داشت.
البته بر حسب سن، نیاز به درمان مجدد بعد از یک تا دو سال خواهید داشت زیرا عواملی که باعث پیری پوستتان شده است در بدن شما کماکان وجود دارد. در فیلد زیبایی روش پی آر پی برای درمان چروک‌ها، سیاهی و پف زیر چشم و همچنین جوان سازی پوست دست یک معجزه می‌باشد. همچنین در رویش مجدد مو و قطع ریزش مو نتایج شگفت انگیزی در ایالات متحده امریکا و کانادا از خود نشان داده است. پی آر پی PRP اثرات فوق العاده‌ای به روی اسکارهای جوش و حتی اسکارهای قدیمی دارد.

تزریق پی ار پی به صورت

کاربرد‌ PRP:

 • موی سر یا ابرو.
 • چین و چروک ناشی از افزایش سن.
 • ترمیم زخم های قدیمی ناشی از بریدگی ، سوختگی و …
 • ترمیم اسکارهای ناشی از جوش (آکنه)، آبله مرغان.
 • تزریق پی ار پی به صورت برای چین و چروک و پف زیر چشم.
 • تسریع در ترمیم شکستگی های استخوانی و یا ضایعات غضروفی مثل آرتروز.

چه افرادی نباید از روش PRP استفاده کنند؟

 • بیماران مبتلا به دیابت.
 • ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت‌ها).
 • بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.
 • بیمارانی که نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند. 

تذکر: داروهای NSAIDS (بروفن، ایندومتاسین، دیکلوفناک، پیروکسیکام و…) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از ۱۰روز قبل مصرف آن قطع شود.

خصوصیات PRP:

 • اثر بسیار طولانی دارد.
 • در اغلب موارد فقط یک بار انجام می‌شود.
 • از خون خود شخص استفاده می‌شود پس باعث انتقال بیماری‌هایی مثل هپاتیت، HIV و… نمی‌شود.
 • به صورت کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام می‌شود پس خون با هوای آزاد در تماس نیست.
تزریق پی ار پی به صورت

مکانیزم اثر PRP در پوست:

قوام و خاصیت کشسانی پوست شما مربوط به وجود کلاژن و کراتین در ساختار پوست می‌باشد و کاهش اثر این دو منجر به بروز آثارپیری در پوست می‌گردد. با تکنیک PRP فاکتورهای رشد که منجر به تکثیر و بازسازی فیبروبلاست‌ها و کراتینوسیت‌ها می‌شوند از خون شما با تکنیک‌های خاص جداسازی شده و با فعال کننده های ویژه بصورت مستقیم در موضع تزریق می گردند ، بنابراین بصورت کاملا طبیعی و معجزه آسا تولید کلاژن و کراتین بافتی افزایش یافته و قوام و شادابی پوست به آن باز می‌گردد. از موارد دیگر می‌توان به جرات گفت که درمان قطعی پف و سیاهی دور چشم که مشکل عده بسیار زیاد افرادجوان و پیر است، PRP می‌باشد.

درمان چروک‌های صورت و گردن: از مهم‌ترین کاربردهای PRP، رفع چین و چروک صورت و اطراف چشم و گردن می‌باشد. در این روش با فعال شدن فیبروبلاست‌ها و کلاژن سازی، بهترین نتیجه در بافت سازی و پرشدن ناحیه بدست خواهد آمد.
درمان چروک‌های پشت دست: وجود چروک‌های پشت دست از مهم‌ترین نشانه های پیری در افراد می‌باشد. PRP با زایش سلولی و بافتی بهترین روش برای پرو صاف کردن این چروکها می‌باشد.
درمان اسکارهای ناشی از سوختگی، جراحی و آکنه: PRP در درمان اسکارهای بجای مانده از جوش، جراحی و آکنه بسیارموثر می‌باشد به خصوص در صورتی که همراه با سایر روش‌های درمانی استفاده گردد.‌

اثرات PRP در رویش موی مجدد مـو:

PRP یک درمان انقلابی در رویش مجدد موی سر می‌باشد. این روش به خصوص در افرادی که تمایل به روش‌های جراحی پیوند مو ندارند، ‌جایگزین بسیار مناسبی می‌باشد. تزریق PRP به مو، حتی در افرادی که از جراحی پیوند مو استفاده کرده‌اند کمک شایانی می نماید تا رویش طبیعی تر و پر پشت تری را تجربه نمایند. با انجام PRP فولیکول‌های مو تحریک شده و رویش مجدد مو اتفاق می‌افتد. مزیت این روش، عدم وجود اسکار جراحی، خون‌ریزی و عدم نیاز به کوتاه کردن مو می‌باشد.

تزریق پی ار پی به صورت

مراحل انجام کار:

مقدار کمی از خون شما (۳۰-۱۰ سی سی) از بازویتان گرفته می‌شود. سپس این خون که در یک کیت مخصوص قرار دارد، سانتریفیوژ می‌گردد. فرآیند سانتریفیوژ خون، شامل استخراج PRP است، محل مورد تزریق (سر،صورت،دور چشم…) استریل می‌گردد و با دستگاه مزو داکتر تزریق RRP آغاز می‌شود. 
این تزریق ایجاد درجات خفیفی از التهاب می‌کند که این خود باعث تحریک شروع فرآیند درمان می‌گردد. ممکن است در پوست‌های حساس کبودی ایجاد شود که بر اثر تزریق  می‌باشد و طی 2 الی 3 روز آینده از بین می‌رود و بعد از ۲۴ ساعت می‌توان استحمام کرد.

فاکتورهای رشد عملکردهای مختلفی دارند که از جمله‌ی آن می‌توان موارد زیرا را نام برد:

 • ترمیم بافت از طریق افزایش ساخت کلاژن که پروتئین اصلی بافت‌های پیوندی انسان است.
 • ترمیم بافت از طریق افزایش رشد و نمو سلول های بنیادی در محل و تبدیل آن‌ها به سلول‌های تاندونی
 • ترمیم بافت از طریق افزایش عملکرد ژن‌های سازنده‌ی تاندون‌ها.
 • افزایش حرکت خون در منطقه که باعث محکم و انعطاف پذیر شدن غضروف می‌شود.
 • در نتیجه‌ی فرآیندهای فوق می‌توان انتظار داشت تاندون‌ها، رباط‌ها، غضروف و عضلات آسیب دیده در منطقه ترمیم شوند. در واقع در درمان با PRP یا پلاسمای غنی از پلاکت سعی می‌شود از پتانسیل ترمیم خود بدن برای درمان آسیب‌ها استفاده شود و این پتانسل توسط فاکتورهای رشد تقویت گردد.

هزینه PRP در مطب دکتر خالقی

موی سر دو کیت 750,000 تومان

صورت دو کیت 400,000 تومان

دور چشم یک کیت 400,000 تومان

هزینه PRP در مطب دکتر خالقی

موی سر دو کیت 750,000 تومان

دور چشم یک کیت 400,000 تومان

صورت دو کیت 400,000 تومان