ژل یا فیلر چیست؟

ژل‌های پرکننده صورت محصولاتی همچون کلاژن، اسیدهیالورونیک و هیدﺭﻭﮐﺴﯽ آپاﺗﯿﺖ کلسیم هستند که برای جوان‌سازی و شادابی پوست استفاده می‌شوند و باعث کاهش یا حذف چین و چروک صورت و پوست، رفع جای جوش صورت، بالا بردن افتادگی ناشی از زخم‌ها، بزرگ شدن حجم لب‌ها و پروتز لب  و برجسته کردن گونه ها و جایگزینی مقدار بافت نرم از بین رفته می‌شوند. با بالا رفتن سن، حساسیت  پوست ما به چروک افزایش یافته و پوست دچار افتادگی می شود.
قرار گرفتن در معرض نور خورشید و سال های طولانی حرکت عضلات (نگاه کردن، جویدن، لبخند زدن) باعث فرسوده شدن بافت های پوست می شود. تزریق ژل یک راهکار بی خطر برای جوانسازی پوست می‌باشد. پرکننده‌های پوستی می‌توانند باعث پرشدن پوست در نواحی مشخصی شوند که با از بین رفتن بافت چربی و کلاژن با بالا رفتن سن مواجه شده‌اند.
اسید هیالورونیک یک ماده پرکننده طبیعی در بدن انسان است. هنگامی که چین نازولبیال (خط خنده) عمیق‌تر شود، و خطوط زیبای صورت از بین برود، لب‌ها شروع به نازک شدن کنند، و گوشه‌های لب‌ها دچار افتادگی گردند، ظاهر صورت جوانی و شادابی خود را از دست خواهد داد. پر کننده‌های اسید هیالورونیک در زیر این چین‌ها و همچنین برای رفع چروک پیشانی تزریق می‌شود تا به این ترتیب بتوان حجم از بین رفته را جایگزین کرده و ظاهر جوان‌تری را برای صورت ایجاد کرد.
از تزریق ژل برای افزایش حجم و برجسته کردن لب، گونه و رفع خط اخم و خنده استفاده می‌شود. برای خط اخم که با بوتاکس برطرف نمی‌شود با تزریق ژل، بلافاصله حجم از دست رفته به پوست باز می‌گردد و چین‌هایی مانند خطوط لبخند و چین‌هایی که از کناره‌های تحتانی بینی در دو طرف شروع شده و تا گوشه‌های دهان ادامه پیدا می‌کنند، از بین می‌رود. ضمنا با برخی انواع آن می‌توان گود افتادگی‌های زیر چشم یا فرورفتگی‌های برخی قسمت‌های پوست را کاهش داد.

تزریق ژل وکتور

کاربرد ژل:

 • پروتز لب.
 • پروتز گونه.
 • رفع خط اخم و خنده.
 • درمان چین و چروک دور چشم.
 • درمان افتادگی و شل شدن پوست صورت.
 • پرکردن قسمت‌های تو رفته صورت و بدن بر اثر جراحت یا زخم و جای بخیه.

مراحل انجام کار:

شما لازم است درباره سابقه و تاریخچه بیماری های خود در جلسه اولیه مشاوره با پزشک صحبت کنید. در این مرحله یک برنامه درمانی برای شما توصیه می‌شود که در آن نحوه استفاده از پرکننده‌های پوستی برای بهبود ظاهر صورت مورد نظر بیمار مشخص می‌شود. مراحل انجام در جلسه درمانی تزریق ژل به شرح زیر است:

 1. پر کننده‌های پوستی که برای بیمار استفاده می‌شود حاوی مواد بی حسی موضعی است که تزریق را برای بیمار راحت می‌کند.
 2. ناحیه تزریق مشخص می‌شود.
 3. پرکننده‌های پوستی به بیمار تزریق شده و بلافاصله پس از آن از بسته یخ بر روی محل تزریق استفاده می‌شود.
 4. با استفاده از یک کرم نرم و روان کننده ناحیه  تزریق شده ماساژ داده می‌شود جهت یکنواخت شدن ناحیه مورد نظر.
 5. این درمان در حدود ۳۰ تا ۶۰ دقیقه زمان می‌برد و این موضوع بستگی به اندازه ناحیه تحت درمان دارد. در صورت نیاز می‌توان از مواد بی‌حسی موضعی برای بیمار استفاده کرد، هر چند استفاده از این مواد برای همه بیماران ضروری نیست.
 6. مقدار درد در زمان تزریق ژل بسیار ناچیز می‌باشد.

بخش زیادی از تفاوت ایجاد شده در ظاهر صورت پس از تزریق ژل به خاطر ورم صورت است، به همین خاطر شما باید تا سه روز برای مشاهده نتایج واقعی منتظر بمانید. شما می‌توانید به فعالیت عادی خود باز گشته و بلافاصله صورت خود را آرایش کنید. به هر حال پیشنهاد می‌شود از انجام هر گونه فعالیت غیرعادی پس از جلسه درمانی خودداری نمایید. ۱۵ روز بعد جهت بازدید و در صورت نیاز جهت ترمیم باید به پزشک مراجعه شود.

بهبودی

یکی از مزیت‌های استفاده از تزریق ژل لب، صورت و برجسته سازی گونه‌ها، دوره زمانی بهبودی کوتاه آن‌ها است. در این حالت در حدود یک هفته طول می‌کشد تا ورم و کبودی ایجاد شده محو شود و در این دوره پزشک ممکن است به شما توصیه کند از پوشیدن کلاه خودداری کنید و مقدار آرایش صورت خود را در سطح حداقل قرار دهید.

مراقبت‌های بعد از تزریق

شما احتمالاً نتایج حاصل از تزریق ژل را بلافاصله پس از انجام مشاهده می‌کنید، با وجودی که احتمال مشاهده ورم یا کبودی محدود در ناحیه انجام تزریق در صورت بیمار امری عادی و طبیعی محسوب می‌شود. پزشک معمولاً از یخ یا کمپرس آب سرد برای کاهش ورم ایجاد شده استفاده خواهد کرد. دوره ورم در این حالت بستگی به نوع ژل پر کننده پوستی دریافت شده توسط بیمار دارد، هر چند بخش عمده ورم، کبودی و قرمزی ایجاد شده باید در طول یک هفته تا ده روز برطرف شده و از بین برود.