کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی دکتر خالقی

من ریزش مو دارم، چگونه یک متخصص پوست می تواند کمک کند؟

ریزش مو در زنان و مردان یک مسئله بسیار مهمی است. زمانی که موهای شما به مرور در ریشه نازک میشود یا به صورت گروهی میریزد، حتما به دنبال راهی برای درمان آن میگردید. یک متخصص پوست نوع ریزش موی شما را تشخیص میدهد و به درمان شما کمک میکند تا بتوانید دوباره اعتماد به نفس داشته باشید.

چه عواملی باعث ریزش مو می شود؟

  • ژنتیک
  • تغییر هورمون (به ویژه در دوره بارداری و یائستگی)
  • تیروئید
  • برخی از دارو ها و شرایط پزشکی (آلوپسی آره آتا . عفونت ها)
  • برخی از بیماری های افسردگی، بیماری قلبی و فشار خون میتواند باعث ریزش مو شود. همچنین ریزش مو یک عارضه جانبی رایج برای داروهای سرطان مانند شیمی درمانی و همچنین درمان های سرطان مانند پرتودرمانی به ناحیه سر است.

تشخیص ریزش مو توسط پزشک:

اگر در حال ریزش مو هستید، مراجعه به کلینیک پوست پزشکی یکی از بهترین اقداماتی است که می توانید انجام دهید. یک متخصص پوست می تواند ریزش موی شما را ارزیابی کرده و نوع آن را مشخص کند و درمان مناسب شما را پیشنهاد کند.

در طول مشاوره، پزشک از شما در مورد ریزش مو و سلامت کلی شما خواهد پرسید. از شما می پرسند که چه مدت متوجه ریزش مو شده اید، آیا دارویی مصرف می کنید و آیا سابقه خانوادگی ریزش مو یا طاسی دارید یا خیر.

دکتر ناخن‌ها و پوست سر شما را معاینه می‌کند، زیرا سلامت این قسمت ها ممکن است سرنخ‌هایی را برای تشخیص فراهم کند. الگوی خاص ریزش موی شما می تواند نشان دهنده یک تشخیص خاص نیز باشد. در بعضی موارد، آنها آزمایش خون و بیوپسی پوست سر را برای بررسی شرایط پزشکی که ممکن است باعث ریزش مو شوند، انجام می دهند.

علت ریزش مو

سوالات متداول

متخصص پوست میتواند با دیدن علائم نوع ریزش مو جواب ازمایشان نوع درمان شما را تشخیص دهند. بهتر است برای مراجعه به کلینک پوست وقت بگیرید. 

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) ماینوکسیدیل را برای درمان ریزش مو تایید کرده است. این تنها محصولی است که برای رشد مجدد مو برای مردان و زنان تایید شده است. یک متخصص پوست ممکن است ماینوکسیدیل را با درمان دیگری ترکیب کند.

ریزش بین 50 تا 150 تار مو در هر روز کاملا طبیعی است. با این حال، اگر موهایتان به صورت دسته‌ای می‌ریزد، اگر متوجه نازک شدن نواحی دایره‌ای مو شدید یا نگران ریزش موهایتان هستید، وقت آن است که از ما وقت بگیرید.

متأسفانه طاسی در مردان و زنان بدون مداخله جراحی قابل برگشت نیست. با این حال، اگر به اندازه کافی زود تشخیص داده شود، بعضی از داروها مثل ماینوکسیدیل، فیناستراید و دوتاستراید می توانند به توقف پیشرفت نازک شدن مو کمک کنند.

اگرچه ممکن است رشد مجدد مو ممکن باشد، اما باید بدانید چه زمانی باید از متخصص کمک بگیرید. اگر دلیل نازک شدن موها ژنتیکی باشد، به خودی خود رشد نمی کند. برای رشد مجدد موهای سالم، باید اقدامی انجام دهید، و این شامل بررسی گزینه های مختلف ریزش مو است.