میخچه چیست؟

هر انسان معمولی به طور متوسط در هر روز چند ساعت سرپا می‌ایستد و چند هزار قدم برمی‌دارد. در حین راه رفتن فشاری معادل ۳-۲ برابر وزن شما به پاهایتان وارد می‌شود. پس پا در معرض فشار‌های زیادی قرار دارد. یکی از عواملی که می‌تواند موجب افزایش این فشار‌ها شده و احتمال صدمه به پا را بالا می‌برد استفاده از کفش نامناسب است. یکی از این صدمات تشکیل میخچه است. این ضایعه می‌تواند در روی انگشتان پا یا در زیر پنجه پا و بر اثر فشار کفش نامناسب بوجود بیاید.

درمان میخچه پا

علل ایجاد میخچه:

کفش نامناسب – کفش زیاد تنگ به پا فشار می‌آورد. کفش گشاد هم می‌تواند موجب افزایش سایش کفش به انگشت و افزایش احتمال میخچه شود.

  • تغییر شکل انگشتان مثل انگشت چکشی.
  • کفش پاشنه بلند –  به علت ایجاد فشار زیاد روی پنجه پا.
  • مالش مکرر پا روی یک برجستگی نامناسب در داخل کفش.
  • جوراب‌هایی که اندازه پا نیستند.

درمان میخچه:

  • اکیدا توصیه می‌کنم از اقدامات غیر پزشکی و خودسرانه پرهیز کنید.
  • حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
  • ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد.
  • متخصصان پوست می‌توانند نمونه‌های مختلفی از افراد مبتلا به میخچه را مثال بزنند که با خود درمانی‌های بی‌مورد و خطرناک مشکلات زیادی برای خود به‌وجود آورده‌اند. افرادی که به جای استفاده از شیوه‌های طبیعی با قیچی، ناخن‌گیر و اجسام برنده به جان میخچه‌ها می‌افتند، آسیب‌های جدی به پوست خود وارد می‌کنند، زیرا با این کار موجب بروز عفونت و آلودگی در موضع میخچه می‌شوند و مشکلی به مشکلات قبلی خود اضافه می‌کنند. 

تشخیص میخچه:

میخچه به صورت یک برجستگی کوچک پوستی دردناک در وسط که در اطراف آن پوست به رنگ زرد درآمده است دیده می‌شود. وجود میخچه در پا می‌تواند موجب بروز اشکال در راه رفتن شود و یا باعث لنگ راه رفتن شود.

روش‌های درمان:

از درمان‌های موثر ضایعه به فریز کردن می‌‌توان اشاره کرد که در این روش پزشک میخچه را با نیتروژن مایع فریز می‌‌کند که ممکن است به خاطر انجماد پا، کمی دردناک باشد. با توجه به نوع ضایعه و شدت آن باید روش درمانی انتخاب گردد. بهترین روش درمانی میخچه لیزر است. در این روش با استفاده از یک بی‌حسی موضعی و معمولا بدون درد یا خونریزی ضایعه در مدت زمان کوتاهی درمان می‌گردد. اسید سالیسیلیک یک اسید کراتولیتیک است، به این معنی که پروتئین کراتین را در خود حل می‌کند که سازنده‌ی بخش بزرگی از خود میخچه و پوست ضخیم و مرده ی روی آن است.