Botox چگونه اثر می‌کند؟

نکاتی که قبل و بعد از تزریق بوتاکس باید رعایت شود: بوتاکس پس از تزریق، جذب عضله می‌شود و در پایانه‌های عصبی که فرمان انقباض را به عضلات می‌رسانند مستقر می‌شود. در این محل بوتاکس از آزاد شدن یک واسطه شیمیایی به نام استیل کولین – که مسئول انقباض عضلانی است جلوگیری می‌کند. در نتیجه دستور انقباض به عضله نمی‌رسد و در حقیقت نوعی فلج عضلانی موقت ایجاد می‌شود که ۳ تا ۶ ماه طول می‌کشد. عدم انقباض عضلات زیر پوستی باعث محو شدن و از بین رفتن چین و چروک‌های پوست روی عضله می‌شود. معمولاً از یکی دو روز پس از تزریق چین و چروک‌ها به تدریج محو می‌شوند و این اثر بین ۳ تا ۶ ماه به طول می‌انجامد. پس از این مدت اثر بوتاکس کم کم از بین می‌رود و چروک‌ها دو مرتبه ظاهر می‌شوند. در این زمان می‌توان در صورت تمایل تزریق را تکرار کرد.

نکاتی که هنگام تزریق بوتاکس باید رعایت شود

کاربرد Botox:

رفع چین و چروک صورت با بوتاکس به طور عمده برای درمان موقت خط‌های قسمت فوقانی صورت و پیشانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بوتاکس در سالیان اخیر گسترش بیشتری پیدا کرده و برای درمان خطوط اطراف لب، لبخند لثه‌ای، خطوط ماریونت و بالا بردن نوک‌بینی و خطوط خرگوش در بینی مورد استفاده قرار می‌گیرد. Botox پیشانی و ابرو برای درمان خطوط افقی پیشانی، خطوط اخم و اطراف چشم که به خطوط پنجه کلاغی مشهور است مورد استفاده قرار می‌گیرد. این خطوط بر اثر هیجانات مختلفی از قبیل خشم، تعجب و خنده ایجاد می‌شوند و در نتیجه اشعه ماوراء بنفش عمیق‌تر و ماندگارتر می‌شوند.

چه افرادی نباید از روش Botox استفاده کنند؟

 • موارد حاملگی و شیردهی.
 • افراد با نارسایی حاد کلیوی.
 • افراد مصرف کننده وارافارین یا هپارین (ضدانعقادها).
 • بیماری‌های عضلانی مانند میاستنی گراویس، سندرم ایتون لامبرت و ALS.
 • مصرف کننده آمینوگلیکوزید تزریقی مثل جنتامایسین، آمیکاسین می توانند یک هفته بعد از قطع دارو بوتاکس تزریق کنند.

خصوصیات Botox:

 • برای بالا بردن ابرو به روش غیر‌جراحی توصیه می‌شود.
 • در صورت عمیق بودن خطوط باید از سایر درمان‌ها استفاده شود.
 •  در درمان خطوط پیشانی واخم (بین ابروها) و اطراف چشم توصیه می‌شود.
 • باعث ایجاد ظاهری جوان‌تر بدون نیاز به زمان استراحت یا بستری شدن دارد.
 • برای درمان تعریق بیش از حد زیر بغل و کف دست مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • برای پیشگیری از چروک بعد از ۲۵ سالگی و برای درمان چروک سنین بالاتر کاربرد دارد.
نکاتی که هنگام تزریق بوتاکس باید رعایت شود

مکانیزم اثر Botox در پوست:

معمولا زمان ماندگاری بوتاکس بین ۲ تا ۶ ماه در افراد مختلف متفاوت است معمولا اثر بوتاکس از ۲ ساعت بعد از تزریق در بدن فرد آغاز می‌شود ولی نتیجه قابل مشاهده از روز ۵ شروع و تا روز ۲۱ تکمیل می‌شود. (ابتدا عضلات کوچکتر و ضعیف تر و سپس عضلات بزرگتر و قوی‌تر فلج می‌شوند). بوتاکس یک نوع پروتئین حساس به حرارت است. انتقال نامناسب از کارخانه سازنده تا مصرف کننده یا مصرف بعضی داروها یا سیگار باعث کوتاه‌تر شدن تاثیر بوتاکس می‌شود.

نکاتی که هنگام تزریق بوتاکس باید رعایت شود

مراحل انجام کار:

تزریق بوتاکس در مطب  به صورت سرپایی انجام می‌‌شود و نیاز به بستری ندارد. از آنجا که تزریق با سوزن‌های بسیار ظریف انجام می‌شود، دردناک نیست و نیازی به بی‌حسی ندارد. پس از ضدعفونی پوست صورت، پزشک با استفاده از سرنگ انسولین مقادیر کمی از بوتاکس را به بالای ابروها، پیشانی و اطراف چشم تزریق می‌کند. ممکن است در محل تزریق سوزش و قرمزی خفیف ایجاد می‌شود که ظرف چند ساعت برطرف می‌شود. بهتر است پس از تزریق تا چند ساعت از دراز کشیدن خودداری کنید و از مالیدن محل تزریق نیز پرهیز کنید تا بوتاکس کاملاً جذب عضلات محل تزریق شود.

توجه!

نکاتی که قبل و بعد از تزریق بوتاکس باید رعایت شود باید بدانید که تزریق روشی ساده، بی‌خطر و کار آمد است اما به هر حال یک اقدام تهاجمی است که حتماً باید در شرایط مناسب دسترسی به کمک‌های اولیه و با رعایت اصول استریلیزاسیون انجام شود. برای پیشگیری از هرگونه عارضه جدی، از تزریق بوتاکس در مکان‌هایی مثل آرایشگاه‌ها، سالن‌های ورزشی و مؤسسات زیبایی خودداری کنید و این اقدام را حتماً تحت نظر پزشک انجام دهید.

هزینه Botox در مطب دکتر خالقی

برای هر نفر 500,000 تومان

هزینه Botox در مطب دکتر خالقی

برای هر نفر 500,000 تومان