کلینیک تخصصی پوست، مو و زیبایی دکتر خالقی

من دچار میخچه در بین انگشتانم شدم، آیا قابل درمان است؟

درمان و پیشگیری میخچه بسته به شدت و مدت زمانی که میخچه دارید، درمان های مختلفی وجود دارد، که باید در نظر گرفت. بهتر است که قبل از درمان میخچه، پوست را با استفاده از خیساندن در آب گرم و کرم های مرطوب کننده نرم نگه دارید.

زمانی که پوست نرم شد، می توانید لایه های پوست مرده را با استفاده از سوهان پوستی یا سنگ پا جدا کنید. مهم است که از برداشتن بیش از حد پوست خودداری کنید تا به دست یا انگشتان آسیبی نرسانید. در برخی موارد، برداشتن بیش از حد پوست ممکن است باعث عفونت شود.

اگر میخچه از نوع سخت دارید ممکن است درد بیش از حد ناشی از میخچه روی انگشتان حس کنید، به این دلیل که بسیار بزرگ هستند یا اینکه از با درمان های خانگی از بین نمیرود، پزشک شما می تواند مییخچه را با جراحی خارج کند یا برای شما بتراشد. اگر درد بیش از حد ناشی از میخچه روی انگشتان خود را تجربه می کنید یا آنها به خصوص بزرگ هستند یا از بین نمی روند، با پزشک خود مشورت کنید تا نسبت به نوع میخچه، آن را جراحی کند یا اینکه بتراشد. 

چه عواملی باعث بوجود آمدن میخچه می شود؟

  • کفش های تنگ و نامناسب
  • برآمدگی های استخوانی در کنار انگشتان پا
  • ناخن های بیش از حد بلند پا

تشخیص میخچه توسط پزشک:

پزشک پاهای شما را معاینه می کند و سایر علل ضخیم شدن پوست مانند زگیل و کیست را رد می کند. اگر یک ناهنجاری فیزیکی باعث ایجاد میخچه یا پینه شده باشد، ممکن است عکسبرداری با اشعه ایکس را توصیه کند.

ریزش مو

سوالات متداول

ساده ترین درمان میخچه این است که ناحیه ای که دچار میخچه شده را در آب گرم نگه دارد، استفاده ی روزانه از لوسیون یا کرم مرطوب کننده روی ناحیه مورد نظر، و در نهایت کفش مناسب بپوشید.

اگر فشار و مالش ایجاد کننده میخچه کاهش یابد، معمولاً خود به خود از بین می روند.

خوددرمانی امکان پذیر است، اما اگر میخچه های مداوم دارید باید به پزشک مراجعه کنید. برای برداشتن میخچه، پزشک شما ممکن است با توصیه تغییر در کفش شروع کند.

میخچه درمان نشده می تواند منجر به عفونت، تغییر در وضعیت بدنی و هم ترازی بدن، عوارض در افراد مبتلا به دیابت شود. میخچه که به عنوان کلاووس نیز شناخته می شود، ضخیم شدن پوست است که معمولاً به دلیل اصطکاک و فشار مکرر روی پا ایجاد می شود.

بله، میخچه با یک چسب کوچک و ریشه مانند روی پوست شما تشکیل می شود. اما ریشه به دلیل فشار ایجاد می شود. زمانی که کفش‌هایتان به انگشتان پا فشار می‌آورد، یا زمانی که استخوان‌هایتان در جایی که باید نمی‌مانند، ظاهر می‌شود.