Skip to content
خانه » پوست » انواع کاربردهای مزوتراپی برای بدن

انواع کاربردهای مزوتراپی برای بدن

مزوتراپی مو و صورت

فهرست و عناوین مقاله

زمان مطالعه: 7 دقیقه
5
(1)

Mesotherapy عبارت است از: وارد کردن گروهی از مواد فعال بیولوژیک با سوزن‌هایی بسیار ریز به داخل پوست است و اکثرا مزوتراپی مو، پوست و حتی کاهش وزن نیز شناخته شده است.

مزوتراپی یک روش درمانی جدید است که به بجای خوردن دارو، مستقیماً به قسمت‌های مختلف پوست تزریق می‌شود. و این تزریق‌های متعدد توسط دستگاه مزوتراپی در فواصل منظم در پوست صورت می‌گیرد.

مزوتراپی چیست؟

این مواد می‌توانند شامل انواع ویتامین و فاکتورهای رشد باشند. مزوتراپی نوعی روش درمانی تزریقی است که در تمام دنیا، کاربرد زیادی در درمان‌های زیبایی (مزوتراپی مو، صورت، لاغری و…) دارد. در واقع مزوتراپی استفاده از دوزهای کم دارو با تزریق‌های مکرر، در ناحیه مورد نظر از پوست است.

این روشی بدون درد و بدون نیاز به بی‌حسی است و با زندگی روزمره بیماران تداخلی ندارد. در این روش از سر سوزن‌هایی با قطر داخلی بسیار کم استفاده می‌شود. تولید این سر سوزن‌ها به دلیل دشواری‌های فراوان آن در نقاط بسیار محدودی از دنیا امکان‌پذیر است. در ایران یک شرکت موفق به تولید این سرسوزن‌ها تا گیج ۳۲ شده است.

تاریخچه مزوتراپی

مزوتراپی روشی است که در فرانسه در سال ۱۹۵۲ توسط دکتر Michel pistor کشف شده و بیش از ۵۰ سال است که نزدیک به ۱۵۰۰۰ دکتر در سراسر دنیا این متد را برای کم کردن سلولیت، کاهش وزن عمومی، کاهش سایز، ازبین بردن اسکار و درمان چروک‌های کوچک روی بیماران مختلف استفاده می‌کنند.

امروزه مزوتراپی مورد قبول آکادمی پزشکی فرانسه (French Academy of Medicine) و ۱۴ کشور اروپایی و آمریکای جنوبی می‌باشد. دکتر Shapico از سال ۲۰۰۲ میلادی تا کنون غریب به ۱۰۰۰ بیمار را در آمریکا با مزوتراپی درمان کرده و نتایج بدست آمده نشان دهند %۹۰-۹۳ موفقیت است.

کاربردهای مزوتراپی

مزوتراپی مو

درمان ریزش مو و تقویت موها با مزوتراپی

مزوتراپی مو، درمانی در برابر طاسی که از تزریق زیر پوست با میکرو آمپول‌های داخل پوستی تشکیل شده که رشد مو را تحریک می‌کند و برای پیشگیری از طاسی استفاده می‌شود. تزریق مزوتراپی برای مو، بسته به ناحیه تحت درمان و هدف از درمان متفاوت است، بر روی پوست باعث تحریک بازسازی سلول می شود و به ریشه دار شدن فولیکول های پیوند شده کمک می کند، همچنین رشد آن‌ها را نیز ترجیح می دهد.

بعد از کاشت مو گاهی از مزوتراپی برای رشد مجدد مو در ناحیه کاشته شده استفاده می شود، چون باعث تقویت و تسریع رشد فولیکول‌های جدید می‌شود. با این حال، می‌توان آن را به عنوان یک درمان مستقل بدون کاشت مو قبلی جلوگیری از ریزش مو قبل از ضروری شدن جراحی مو، استفاده کرد.

متد مزوتراپی برای پوست چگونه عمل می‌کند؟

متد این کار بدین شکل است که داروهای مختلف، توسط یک سوزن کوچک بدون کم‌ترین دردی و یا سوزشی به درون مزودرم  یا لایه چربی و بافت همبند زیر پوست تزریق می‌گردد. در این روش چندین تزریق اندک و سریع در یک ناحیه از پوست انجام می‌گردد.

این دستگاه با دقت بسیار بالا تزریقات را در محل مورد نظر انجام می‌دهد. تجربه حاکی از آن است که که درد تزریق کمتر از یک نیشگون آرام و بسیار اندک است. جنس موادی که برای تزریق برگزیده می‌شوند بسته به مشکل اولیه بیمار مختلف است. تمامی این مواد ساخت شرکت‌های دارویی معتبر آمریکا مورد تأیید FDA است.

کاربرد‌ Mesotherapy برای صورت

مزوتراپی صورت

 • کشیدن پوست صورت (لیفتینگ) و درمان افتادگی صورت.
 • رفع پف دور چشم و افتادگی پلک.
 • رفع تیرگ‍ی دور چشم.

مزوتراپی و جوان‌سازی پوست صورت و گردن بدون جراحی

زمانی که پوست چروک می‌شود، در اصل زیر پوست خالی و پوست دچار شکستگی می‌شود. در این وضعیت استفاده از کرم‌ها و درمان‌های موضعی قادر به کم‌ کردن عمق چروک نیستند و فقط می‌توانند از ایجاد چروک‌های جدید جلوگیری کنند. برای رفع چروک‌های به ‌وجود ‌آمده نیاز به درمان‌های سریع و تهاجمی‌تری مانند اعمال جراحی است. در این مورد تزریق‌های مزوتراپی می‌توانند بسیار کمک‌کننده‌تر باشند.

جوان‌سازی پوست اولین مرحله برای رفع چین ‌و چروک و آسیب‌های پوستی است. برای درمان باید بتوان تا حدی چروک‌ها را پر کرد، برای همین از مزوتراپی‌ در کنار سایر روش‌ها مانند میکرودرم ابرژین (لایه‌برداری مکانیکی ظریف) استفاده می‌شود. درمان‌های ترکیبی در رفع چروک‌ها و آسیب‌های پوستی نتیجه مطلوب‌تری خواهند داشت.

به طور مثال برای فردی که به دلیل آکنه، پوستی نا‌صاف و پر از فرو‌رفتگی دارد، ابتدا از روش میکرودرم ابرژین استفاده می‌شود و بعد از لایه‌برداری با تزریق دارو در مزودرم (لایه میانی پوست) مزوتراپی انجام می‌شود. مزوتراپی باعث آغاز فعل و انفعالاتی مانند تولید مثل سلول‌ها در پوست می‌شود و به این شکل سلول‌های جدید تولید شده، سلول‌های قدیمی‌ به صورت لایه‌ای مرده با روش میکرودرم ابرژین برداشته می‌شوند.

مزوتراپی برای ‌پف زیر چشم و غبغب زیر چانه

مزوتراپی صورت

در بسیاری از موارد کرم‌ها نمی‌توانند به ‌طور کامل پف زیر چشم‌ها را از بین ببرد، در این موارد در مزوتراپی می‌توان با تزریق دارو‌هایی که برای لاغری موضعی بدن استفاده شود، البته با دوز کمتر و در نقاط خاص، پف‌ها و حتی غبغب‌ را در چند جلسه برطرف کرد. سوزنی که در این موارد استفاده می‌شود بسیار ظریف است و عمق تزریق بیشتر از دو تا چهار میلی‌متر نیست.

درمان تیرگی دور چشم (Eye Circle)

مزوتراپی صورت

تیرگی و گودی زیر چشم برای اشخاص بسیار آزار دهنده است، اکثر اشخاصی که این مشکلات را دارند به دنبال راهکاری هستند که بتوانند به رفع این مشکلات بپردازند، عوامل مختلفی سبب تیرگی، سیاهی و گودی زیر چشم می‌شود مانند وراثت، استرس، وراثت، خستگی و بالارفتن سن، معمولا این علائم با بالا رفتن سن و در اشخاص مسن ایجاد می‌شود، علت این امر از دست رفتن حالت کشسانی اطراف چشم می‌باشد.

برای سیاهی و تیرگی دور چشم در اشخاص راه‌های گوناگونی وجود دارد، در کلینیک مزوتراپی دکتر مجید خالقی به روش‌های ساده و غیرتهاجمی درمان این مشکلات انجام می‌شود. در این کلینیک برای درمان سیاهی دور چشم از چند روش درمانی یا ترکیبی از آن‌ها استفاده می‌شود، بسته به علت ایجاد مشکل گودی و یا سیاهی دور چشم درمان متفاوت است.

دلایل مختلفی برای سیاهی و تیرگی دور چشم وجود دارد که در ذیل به بیان آن‌ها می‌پردازیم:

 • رنگدانه‌های زیاد در پوست: وجود رنگدانه‌های زیاد در پوست که معمولا منشا ژنتیکی دارد سبب می‌شود که بیشتر اشخاص مستعد تیرگی زیر چشم باشند.
 • شل شدن پوست: با بالا رفتن سن تغییرات زیادی در پوست ایجاد می‌شود، یکی از این تغییرات کاهش یافتن تولید کلاژن و الاستین می‌باشد.
 • کاهش چربی در گونه‌ها: با بالا رفتن سن کاهش چربی در گونه ها و کاهش یافتن حجم زیر چشم می‌تواند سبب سیاهی دور چشم شود زیرا به سبب این تغییر حالت ناودان اشکی در صورت رخ می‌دهد که این عامل یکی از علت‌های اصلی سیاهی دور چشم است.
 • نور خورشید: تیرگی زیر چشم بر اثر عوامل نظیر نور خورشید ایجاد شود، تغییرات هورمونی یکی دیگر از علت ایجاد شدن تیرگی زیر چشم است.
 • نازک شدن پوست زیر چشم: نازک‌تر شدن پوست پلک‌ها که با بالا رفتن سن اتفاق می‌افتد سبب تغییرات در پوست و ایجاد شدن تیرگی زیر چشم است.
 • سیگار کشیدن: انسداد رگ های خونی بر اثر مشکلات عروقی ایجاد می‌شود، یکی از علت‌های ایجاد شدن مشکلات عروقی کشیدن سیگار می‌باشد، این عامل سبب کاهش یافتن گردش خون می‌شود در نتیجه رگ های خونی برجسته‌تر و تیره‌تر ظاهر می‌شوند.
 • بی‌خوابی: بی‌خوابی همواره توسط پزشکان و متخصصین پوست بیان شده است که یکی از دشمن‌های اصلی پوست است زیرا کمبود خواب سبب از بین رفتن شفافیت پوست و کمرنگ شدن پوست می‌شود در نهایت کمبود خواب سبب مشخص تر شدن رگ‌های زیرین پوست می‌شود.
 • برجسته شدن چربی زیر چشم: فرآیند جذب استخوان با بالا رفتن سن افزایش پیدا کرده در نتیجه کاسه چشم بزرگتر می‌شود، این امر سبب می‌شود که چربی کره‌ی چشم تغییر کرده و به شکل خارج و پایین برآمده شود.
 • مصرف الکل و کافئین: از دست رفتن آب بدن به سبب مصرف بیش از حد کافئین و الکل ایجاد می‌شود، این امر سبب متورم شدن رگ‌های خونی می‌شود.
 • رژیم غذایی نامناسب: سیاهی دور چشم ممکن است بر اثر کمبود آهن باشد، با تصحیح کردن رژیم غذایی می‌توان به رفع فقر آهن پرداخت در نتیجه دیگر اثری از سیاهی دور چشم باقی نمی‌ماند.

درمان سلولیت (cellulitis) با مزوتراپی

مزوتراپی برای درمان سلولیت

سلولیت اصطلاحاً به نمای پوست پرتغالی و یا ناهموار پوست نامیده می‌شود، که در ناحیه باسن و ران بسیاری از بانوان تشکیل می‌گردد. دلیل این شکل تشکیل نوارهای محکمی است که پوست را به سمت عمق هدایت می‌کند و چربی لابلای آن‌ها تجمع می‌افتد.

مزوتراپی قادر است نوارهای بافت هم بند را از بین برده و چربی را حل کرده، نمای صاف و یک نواختی را در پوست بوجود آورد. همچنین جریان خون و لنف را در بدن انسان آسان‌تر می‌کند. چند دوره درمان به فاصله چند هفته لازم است. در انتهای جلسات درمانی علاوه بر اصلاح ظاهر پوست اندازه محل مورد تزریق نیز ۱۰-۵ سانتی متر کاهش می‌یابد.

کاربرد مزوتراپی برای لاغری موضعی (Mesolipo)

کاهش وزن با مزوتراپی

مزوتراپی متدی بدون کم‌ترین درد، عارضه و برگزیده‌ترین جایگزین برای لیپوساکشن می‌باشد. به روشی که شرح داده شد چربی و سلولیت از موضع تحت درمان خارج می‌گردد. مزوتراپی برای کم کردن اندازه سینه استفاده نمی‌شود. انتخاب نوع دارو برای تزریق بعهده پزشک معالج می‌باشد.

مزوتراپی برای کاهش وزن، درواقع داروهایی که به داخل مزودرم وارد می‌شوند چربی جمع شده در زیر پوست را از بین می‌برد و سلول‌های چربی لایه همیپودرم را چروکیده و کوچک می‌سازند و در نتیجه این امر چربی حل می‌شود و از راه کبد دفع می‌گردد. این متد می‌توان حدود ۰٫۵ کیلوگرم چربی را در هفته ذوب کرد و نتیجه نیم کیلوگرم کاهش وزن داشت.

برای نتیجه‌گیری بهتر نقاط بازو، کمر، باسن، پشت و ساق پا تحت این تزریقات قرار می‌گیرد پس از چند دوره درمان به فاصله ۲ الی ۴ هفته متناوب، به طور متوسط سایز کل بدن ۲ سایز کاهش میابد. سایز دور کمر، باسن و ران‌ها معمولا پس از ۴ هفته شروع به کم شدن می‌کند و پس از ده هفته ۱۰-۵ سانتی متر کاهش می‌یابد.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟

روی ستاره کلیک کنید

میانگین امتیاز 5 / 5. میزان امتیاز 1

اولین نفری باشید که به این مقاله امتیاز می‌دهد

مطالب مرتبط

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × دو =