پی آر پی PRP = پلاکت درمانی = سلول درمانی = پلاسما درمانی = مزوتراپی بیولوژیک

پلاکت درمانی ( سلول درمانی ) یا PRP روش نوینی می باشد که بر اساس استفاده از فاکتورهای رشد پلاکتهای خون، فیبروبلاستها و سایر سلولهای بنیادی تحریک و باعث کلاژن سازی می شود. کلاژن نقش بسیار مهمی در حفظ طراوت و جوانی پوست دارد و با سنتز کلاژن جدید، پوست جوانی و زیبایی خود را به تدریج به دست خواهد آورد.

چون در روش پی آر پی PRP به غیر از پلاکت خون خودتان از هیچ ماده خارجی استفاده نمی شود، ایمن ترین روش درمانی در دنیا شناخته شده است. به علت اینکه در پی آر پی PRP از تحریک فیبروبلاستها استفاده می شود بدیهی است که اثرات درمانی آن به تدریج ظاهر گشته و شما می توانید اولین تغییرات مثبت را بعد از دو تا سه هفته از اولین درمان مشاهده نمائید. البته نتیجه مطلوب در پایان ماه دوم تا سوم حاصل خواهد شد.

توجه داشته باشید که با انجام روش پی آر پی، یک بازسازی عظیم سلولی در ناحیه درمانی شروع خواهد شده است و این بازسازی حتی تا ماه هجدهم ادامه خواهد داشت. البته بر حسب سن، نیاز به درمان مجدد بعد از یک تا دو سال خواهید داشت زیرا عواملی که باعث پیری پوستتان شده است در بدن شما کماکان وجود دارد.

در فیلد زیبایی روش پی آر پی برای درمان چروک ها، سیاهی و پف زیر چشم و همچنین جوان سازی پوست دست یک معجزه می باشد. همچنین در رویش مجدد مو و قطع ریزش مو نتایج شگفت انگیزی در ایالات متحده امریکا و کانادا از خود نشان داده است. پی آر پی PRP اثرات فوق العاده ای به روی اسکارهای جوش و حتی اسکارهای قدیمی دارد.

کاربرد های پی آر پی PRP

 1. موی سر یا ابرو.
 2. چین و چروک ناشی از افزایش سن.
 3. ترمیم زخم های قدیمی ناشی از بریدگی ، سوختگی و …
 4. تسریع در ترمیم شکستگی های استخوانی و یا ضایعات غضروفی مثل آرتروز.
 5. ترمیم اسکارهای ناشی از جوش (آکنه)، آبله مرغان.
 6. چین و چروک و پف زیر چشم.

مزایای پی آر پی PRP:

 1. از خون خود شخص استفاده می شود پس باعث انتقال بیماری هایی مثل هپاتیت، HIV و … نمی شود.
 2. به صورت کاملاٌ استریل و از وسایل یکبار مصرف و به صورت بسته انجام میشود پس خون با هوای آزاد در تماس نیست.
 3. اثر بسیار طولانی دارد.
 4. در اغلب موارد فقط یک بار انجام می شود.

در موارد زیر نمی توان از روش پی آر پی PRP استفاده کرد:

 1. بیماران مبتلا به دیابت.
 2. بیماران خونی حاد یا مزمن مثل اختلالات انعقاد خون یا سرطان خون.
 3. ترومبوسیتوپنی (کاهش پلاکت ها).
 4. بیمارانیکه نیاز به مصرف آسپیرین و یا سایر داروهای ضد انعقاد خون مثل (وارفارین یا هپارین) دارند. 
 5. تذکر : داروهای NSAIDS ( بروفن، ایندومتاسین،دیکلوفناک ،پیروکسیکام و …) در صورت مصرف بایستی از سه روز قبل قطع شوند در مورد آسپیرین لازم است از ۱۰روز قبل مصرف آن قطع شود.                                                                     

مطالب مرتبط

پی آر پی برای درمان ریزش مو

پی آر پی برای درمان آرتروز زانو

پی آر پی برای درمان چین و چروک

وضعیت یا بیماری ها

پف زیر چشم

افتادگی  پوست

چروک های پوست

التهاب و آرتروز زانو

جای جوش ( آکنه ) و یا زخم

مکانیزم اثر پی آر پی در پوست:

قوام و خاصیت کشسانی پوست شما مربوط به وجود کلاژن و کراتین در ساختار پوست می باشد و کاهش اثر این دو منجر به بروز آثارپیری در پوست میگردد.با تکنیک PRP فاکتورهای رشد که منجر به تکثیر و بازسازی فیبروبلاستها و کراتینوسیتها می شوند از خون شما با تکنیکهای خاص جداسازی شده و با فعال کننده های ویژه بصورت مستقیم در موضع تزریق می گردند ، بنابراین بصورت کاملا طبیعی و معجزه آسا تولید کلاژن و کراتین بافتی افزایش یافته و قوام و شادابی پوست به آن باز میگردد.
از موارد دیگر می توان به جرات گفت که درمان قطعی پف و سیاهی دور چشم که مشکل عده بسیار زیاد افرادجوان و پیر است ، PRPمی باشد.
درمان چروکهای صورت و گردن
از مهمترین کاربردهای PRP، رفع چین و چروک صورت و اطراف چشم و گردن می باشد. در این روش با فعال شدن فیبروبلاست ها و کلاژن سازی ، بهترین نتیجه در بافت سازی و پرشدن ناحیه بدست خواهد آمد.

درمان چروکهای پشت دست
وجود چروکهای پشت دست از مهمترین نشانه های پیری در افراد می باشد. PRPبا زایش سلولی و بافتی بهترین روش برای پرو صاف کردن این چروکها می باشد.

درمان اسکارهای ناشی از سوختگی ، جراحی و آکنه

prpدر درمان اسکارهای بجای مانده از جوش ، جراحی و آکنه بسیارموثر می باشد بخصوص در صورتی که همراه با سایر روشهای درمانی استفاده گردد.

دکتر خالقی

اثرات PRP در رویش موی مجدد مـو

PRPیک درمان انقلابی در رویش مجدد موی سر می باشد. این روش بخصوص در افرادی که تمایل به روشهای جراحی پیوند مو ندارند ، ‌جایگزین بسیار مناسبی می باشد. این روش حتی در افرادی که از جراحی پیوند مو استفاده کرده اند کمک شایانی می نماید تا رویش طبیعی تر و پر پشت تری را تجربه نمایند. با انجام PRP فولیکولهای مو تحریک شده و رویش مجدد مو اتفاق می افتد. مزیت این روش ، عدم وجود اسکار جراحی ، خونریزی و عدم نیاز به کوتاه کردن مو می باشد.

مراحل انجام:

مقدار کمی از خون شما (۳۰-۱۰ سی سی) از بازویتان گرفته می شود. سپس این خون که در یک کیت مخصوص قرار دارد، سانتریفیوژ می گردد. فرآیند سانتریفیوژ خون، شامل استخراج پی آر پی PRP است، محل مورد تزریق(سر،صورت،دور چشم…)استریل میگردد و با دستگاه مزو داکتر تزریق پی ارپی اغاز میشود. این تزریق ایجاد درجات خفیفی از التهاب می کند که این خود باعث تحریک شروع فرایند درمان می گردد. ممکن است در پوست های حساس کبودی ایجاد شود که بر اثر تزریق  میباشد و طی دو الی سه روز آینده از بین میرود و بعد از ۲۴ ساعت میتوان استحمام کرد.

دکتر خالقی
آدرس۱)خیابان ظفر ،تقاطع نفت،پلاک۱۴۷،واحد۲۹،(روبروی بانک اقتصاد نوین)                                                                تلفن:۲۲۹۲۲۹۰۳

آدرس۲)خیابان پیروزی،خیابان پنجم نیروی هوایی،فرعی۴/۲۸،پلاک۲،طبقه همکف                                                          تلفن:۷۷۴۷۱۵۲۷

ساعات کاری:

مطب ظفر هر روز                        ۷/۳۰ الی ۱۰/۳۰    روزهای زوج    ۱۳/۳۰ الی۱۶

مطب پیروزی     شنبه تا چهار شنبه  صبح      ۱۱ الی۱۳         بعد از ظهر    ۱۶  الی۲۰  

پنجشنبه صبح          ۱۱  الی ۱۳     بعد از ظهر       ۱۶  الی ۱۸

تاریخچه prp:

برای اولین بار در سال ۱۹۸۷ پس از یک عمل قلب باز مورد استفاده قرار گرفت. استفاده وسیع از این فن آوری به اواسط دهه ی ۹۰ بر می گردد. در ابتدا از این فن آوری در جراحی های دهان و دندان استفاده می شد. کاربرد دیگر آن کمک به بهبود بافت های نرم پس از جراحی پلاستیک بود. درمان با پلاسمای غنی از پلاکت در حال حاضر یکی از فن آوری های پیشرفته و جدید در زمینه ی  زیبایی،ارتوپدی، پزشکی ورزشی، جراحی های گوش و حلق و بینی، جراحی اعصاب، چشم پزشکی، بیماری های قلب و جراحی های فک و صورت به حساب می آید. این درمان می تواند کمک مناسبی برای دارودرمانی، فیزیوتراپی و جراحی بیماران ارتوپدی باشد. قهرمانان به نام دنیا در رشته های مختلف ورزشی مانند رافائل نادال در تنیس و تایگر وود در گلف تاکنون با موفقیت از این روش بهره برده اند.

پلاکت ها اجسام کروی یا بیضوی شکل کوچکی هستند که از قطعه قطعه شدن سیتوپلاسم سلولهای بزرگی به نام مگاکاریوسیت در مغز استخوان حاصل می شوند و بعد از آن به هیچ رده سلولی دیگری تمایز نمی یابند . PRP در واقع تغلیظ اتولوگ پلاکت در حجم کوچکی از پلاسما است .و اگر به طور معمول و متوسط پلاکت نرمال خون ۲۰۰۰۰۰ عدد در میکرولیتر است در PRP این تعداد به ۱۰۰۰۰۰۰ می رسد و حجمی معادل ۵ سی سی از پلاسما را به خود اختصاص می دهد .فیبروبلاستها با تولیدکلاژن الاستین و گلیکوز آمینوگلیکان عملکرد خود را تکمیل میکنند . پلاکت وقتی خارج از خون و در بافت قرار می گیردبوسیله مواد شیمیایی متفاوتی فعال میشود و فاکتورهای رشد از خود آزاد میکند که باعث جذب سلول های بنیادی به محل آسیب میشود . فاکتورهای رشد آزاد شده از پلاکت به عنوان محرک شیمیایی سلول های بنیادی فیبروبلاست عمل میکند .فاکتورهای رشد باعث تقسیم و تمایز بیشتر سلول های بنیادی به سمت تولید کراتینوسیت ها , فیبوبلاستها و پیش سازهای سلول چربی می شود .نتیجه این عمل ساخت عروق جدید , کلاژن , الاستین و ماتریکس خارج سلولی است . فاکتورهای رشد پلاکتی مسئول تحریک شروع تقسیم ورشد سلولی و تحریک ساخت فیبرهای الاستی – کلاژنی می باشند . همچنین باعث گسترش فیبروبلاستها در موضع میگردند.طبیعی است اگر به روشی بتوان پلاکت را تا ۵ برابر تغلیظ کرد تا به صورت پلاسمای غنی شده در دسترس قرار گیرد و با مواد فعال کننده باعث تولید و ترشح فاکتورهای رشد شد , میتوان با یک روش ساده و مطمئن در جهت ترمیم و تسریع بازسازی سلولی بهره گرفت

دکتر خالقی

فاکتورهای رشد عملکردهای مختلفی دارند که از جمله ی آن می توان موارد زیرا را نام برد:

۱-ترمیم بافت از طریق افزایش ساخت کلاژن که پروتئین اصلی بافت های پیوندی انسان است.
۲- ترمیم بافت از طریق افزایش رشد و نمو سلول های بنیادی در محل و تبدیل آن ها به سلول های تاندونی
۳- ترمیم بافت از طریق افزایش عملکرد ژن های سازنده ی تاندون ها
۴- افزایش حرکت خون در منطقه که باعث محکم و انعطاف پذیر شدن غضروف می شود.
در نتیجه ی فرایندهای فوق می توان انتظار داشت تاندون ها، رباط ها، غضروف و عضلات آسیب دیده در منطقه ترمیم شوند. در واقع در درمان با prp یا پلاسمای غنی از پلاکت سعی می شود از پتانسیل ترمیم خود بدن برای درمان آسیب ها استفاده شود و این پتانسل توسط فاکتورهای رشد تقویت گردد

آدرس۱)خیابان ظفر ،تقاطع نفت،پلاک۱۴۷،واحد۲۹،(روبروی بانک اقتصاد نوین)                                                                تلفن:۲۲۹۲۲۹۰۳

آدرس۲)خیابان پیروزی،خیابان پنجم نیروی هوایی،فرعی۴/۲۸،پلاک۲،طبقه همکف                                                          تلفن:۷۷۴۷۱۵۲۷

         هزینه prpدر مطب دکتر خالقی :

        دور چشم (یک کیت)          ۴۰۰ هزار تومان                              

       موی سر (دوکیت)           ۷۵۰ هزار تومان                              

       صورت (دوکیت )          ۸۵۰ هزار تومان